Recenzja Garmin Oregon 300 – GPS turystycznego

GPS Garmin 300GPS turystyczny wypuszczony na rynek przez firmę Garmin jest zaprzeczeniem pogłosek mówiących, że ekrany dotykowe nie sprawdzają się w przypadku urządzeń stosowanych w trudnych warunkach. Model Oregon obsługiwany jest całkowicie dotykowo – brak w nim przycisków sterujących. Obsługa dotykowego ekranu w tym urządzeniu jest bardzo prosta. Ekran reaguje zarówno na przycisk, jak i na przeciąganie zawartości jak w typowym smartfonie.

Seria Oregon to aż pięć różnych modeli GPS: 200, 300, 400c,400i oraz 400t. Aktualnie testowany jest model 300, który wizualnie sprawia dobre wrażenie. Nie jest zbyt duży, dobrze układa się w dłoni, a równocześnie wygląda bardzo solidnie. Urządzenie dostępne jest w kolorystyce szaro – pomarańczowej.

Szczegóły techniczne Garmina 300

Jego niewielkie wymiary (114x58x35mm) pozwalają na zabranie go w każdą podróż, a 3-calowy, kolorowy wyświetlacz z powłoką antyrefleksyjną pozwoli na szczegółowe przeglądanie dowolnej mapy. Urządzenie posiada 850 MB wbudowanej pamięci, którą można z powodzeniem rozszerzać przy pomocy karty microSD. Dla porównania – model 200 nie posiada takich dodatków jak kompas, wysokościomierz barometryczny czy moduł bezprzewodowej transmisji danych, w dodatku jego wbudowana pamięć to zaledwie 24 MB. Model 400 natomiast może pochwalić się pamięcią rzędu 4 GB oraz udogodnieniem, jakim są fabrycznie załadowane mapy.

Garmin Oregon 300 zasilany jest przez dwie baterie AA, co zapewnia czas pracy urządzenia równy 16 godzin. Istnieje również możliwość ładowania przy użyciu zasilacza USB. Minusem tego modelu może być fakt, że po wyczerpaniu około 50% baterii urządzenie przechodzi w tryb oszczędzania baterii, co uniemożliwia włączenie podświetlenia ekranu.
Klasa wodoszczelności modelu Oregon 300 to IPX7 co chroni go w przypadku zanurzenia w wodzie na głębokość do 1 metra, maksymalnie do 30 minut. Jest to spora innowacja w porównaniu do poprzedniego modelu firmy Garmin – Colorado, który zawiódł w testach wodoodporności. W Oregonie wszystkie miejsca, którymi woda teoretycznie mogłaby się dostać do wnętrza, są solidnie zabezpieczone. Komora baterii otoczona jest grubą uszczelką, a gniazdo USB osłonięte jest gumową zaślepką. Dzięki swojej wytrzymałości i wodoszczelności urządzenie jest odporne na działanie warunków atmosferycznych. Niestraszne mu wyboje, kurz, brud, wilgotność ani woda.

Jak go obsługiwać?

Urządzenie Oregon 300 posiada wbudowaną mapę bazową całego świata z cieniowanym reliefem. Wystarczy dotknąć kolorowego ekranu, aby rozpocząć nawigację. Mapy z cyfrowym modelem terenu pokazują cieniowane kontury przy dużym powiększeniu dla lepszej orientacji w otaczającym terenie.
Model Oregon 300 pozwala nam również na udostępnianie waypointów, tras i geocache innym użytkownikom modeli Oregon i Colorado. W ten sposób możemy przesłać znajomym naszą trasę pieszej wędrówki – wystarczy kliknąć „Wyślij”.

Dobry nie tylko do pieszych wędrówek

Mimo że urządzenie to przeznaczone jest raczej do pieszych wędrówek, podczas których nosimy je w dłoni, to firma Garmin skłania się tym modelem również w stronę kierowców. Poza ekranem dotykowym, w modelu Oregon 300 znajdziemy wśród profili ustawień tryb samochodowy, który oferuje nam trójwymiarowy widok mapy. Niestety, gdy zbłądzimy z zaplanowanej trasy, proces wyznaczania nowej jest o wiele za długi. Brak również typowych dla nawigacji samochodowej komunikatów głosowych – manewry zapowiadane są przez model Oregon piśnięciami z głośnika i dodatkowo wizualnie – białą strzałką pojawiającą się na ekranie.

Dodatkowo…

Wśród funkcji dodatkowych, Oregon zaoferuje kalendarz, kalkulator, budzik, stoper, a także ekrany Słońce i Księżyc oraz Polowania i Połowy. Dostępne są również funkcje pomiaru powierzchni, czy przeglądania zdjęć zapisanych na karcie pamięci.
W zestawie dołączonym do odbiornika GPS znajdziemy również zaczep z karabińczykiem, kabel USB oraz instrukcję obsługi (w wersji papierowej oraz na płycie CD).

Garmin Oregon jest „świeży” na rynku i wciąż intensywnie rozwijany poprzez aktualizacje wewnętrznego oprogramowania. Jest znakomitą propozycją dla tych użytkowników, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z turystycznym urządzeniem GPS. Jego prosta obsługa oraz możliwość dostosowania urządzenia do własnych wymagań dzięki predefiniowanym trybom pracy (automotive, marine, recreation, fitnes, geocache lub własne) zadowoli każdego użytkownika.

Dodaj komentarz