Najstarszy GPS na świecie

Najstarszy GPS na świecie

najstarszy gpsW Bibliotece Brytyjskiej – narodowej bibliotece tego kraju – można znaleźć eksponat, który na pierwszy rzut oka przypomina zegarek, lecz tak naprawdę nim nie jest. Plus Fours Routefinder, bo o nim mowa, był przyrządem zaprojektowanym do noszenia na nadgarstku i był pierwszym, bo wynalezionym w 1920 r., modułem GPS na świecie.

Plus Fours Routefinder opierał się na systemie, który korzystał ze znanych ze starszych czasów map, nawiniętych wokół drewnianych rolek, które użytkownik mógł obracać podczas podróży. Malutkie zwoje pokazywały nie tylko przebieg trasy, ale także jej długość, oraz informowały o zakończeniu podróży w miejscu docelowym

Po co zaprojektowano to urządzenie? Chciano pomóc kierowcom poruszającym się po terytorium Wielkiej Brytanii. Teraz pełni jedynie funkcję eksponatu i ciekawostki. Niestety, ze względu na niewielką ilość samochodów poruszających się w tamtym czasie po drogach Zjednoczonego Królestwa, urządzenie nie przyjęło się tak, jakby tego oczekiwał jego twórca.

Dodaj komentarz