Satelity czy satelici?

Sklepowe palmPtopy?

Wrocławski hipermarket, święta, zakupy, a przede mną tak kłujący w oczy napis “palmptopy”, że aż nogi się pode mną ugięły… Nie wiedzieć czemu słowo “palmptop” upodobali sobie laicy, którzy uważają, że jest to poprawna forma określająca komputer dopasowany do wielkości dłoni. Tymczasem przekręcają oni słowo “palmtop”, pochodzące od wyrażeń “palm – dłoń” oraz “top – wierzch”. Ten rzeczywiście jest urządzeniem podobnym do laptopa, tylko mniejszym. Nie wiadomo, czym jest “palmptop”, ale może w hipermarketach wiedzą.

Satelity, satelitowie, satelici?

Jak już mowa o błędach językowych, to nie mogę zapomnieć o satelitach. Ile jest osób, które stosują formę “tych satelit”, myśląc że słowo to jest rodzaju żeńskiego, podczas gdy jest zupełnie inaczej. O zgrozo, poprawnej formy tego słowa nie znają nawet dziennikarze, czego świadkami byliśmy niedawno – gdy zestrzelono jakiegoś amerykańskiego satelitę. Na TVN24 słyszałem wówczas mówione bez skrępowania “satelita była zepsuta”, czego nikt nie poprawiał.

Kiedyś w teleturnieju padło pytanie o rzeczownik rodzaju męskiego, kończący się na literę A. Zawodnik nie wiedział, a niestety nawet słowo “mężczyzna” należy do grupy “zniewieściałych” rzeczowników. Do tego “geodeta” i każdy inny “specjalista”. Na forum przeczytałem nawet, że słowo “idiota” odmienia się tak, jak “satelita”, co warto zapamiętać, bo “idiotę” każdy dobrze odmienia.

Błędów językowych jest więcej, niż “palmptopów” i “satelit” i zwalczanie ich pewnie nie zmieni wiele, ale warto od czegoś zacząć. Dlatego zrobiłem palmtopem zdjęcie tablic, które proponuję zmienić w pierwszej kolejności.

Dodaj komentarz