Opinia o Garmin Colorado

Garmin Colorado GPS podręcznygarmin colorado

Czyli GPS turystyczny, to aż cztery, nowe modele: 300, 400c, 400t i 400i.

Colorado 300 posiada 384 MB pamięci wewnętrznej, gdzie zgrać można nie tylko mapy, ale również slot kart SD. Każdy zestaw zawiera wbudowane GPMapy, będące częścią pamięci wewnętrznej lub stanowiące mapę bazową. Można jednak wykorzystywać wiele innych, dostępnych map m.in. turystyczne, lotnicze czy samochodowe. Część z nich jest zupełnie darmowa.

Nowy model to większy ekran

Niepodważalną zaletą Garmin Colorado, jak na początkowy model urządzenia, jest 3-calowy ekran o rozdzielczości 240×400 pikseli. Poprzednie wersje charakteryzowały się mniejszymi przekątnymi (2,1 albo 2,6 cala), jednak nie ma tutaj tak widocznej dysproporcji jak w przypadku rozdzielczości, która do tej pory wynosiła 176×220 lub 160×240 pikseli. Zmiany w tym zakresie spowodowały wyraźnie lepszą jakość w postaci gładkiej linii ekranu oraz bardziej szczegółowego obrazu. Wpływa to na większą czytelność map.

Garmin poszedł do przodu

Poprawie uległa również estetyka polegająca na wprowadzeniu nowoczesnych przycisków menu oraz tapet: samochodowej, rowerowej, turystycznej. Można również stworzyć własną. W tym wypadku walor estetyczny przekłada się na większe zużycie energii. GPS zasilany jest dwoma paluszkami, które mogą nie wystarczyć na dłuższą wyprawę. Energię oszczędza funkcja wyłączająca podświetlenie ekranu przy niskiej energii baterii. Kiedy jej poziom jest już na wyczerpaniu, automatycznie wyłączają się również dźwięki. Po wyczerpaniu się baterii, trzeba je po prostu wymienić na nowe, dlatego w przypadku dłuższych wyjazdów warto zabrać ze sobą ich zapas, by nie pozostać w trudnej sytuacji z rozładowanym GPSem.

Sterowanie

Garmin Colorado sterowany jest za pomocą tzw. Rock ‘n Roller, czyli kółka, które można manualnie obracać lub naciskać na środku lub na brzegach. Funkcje przycisku zmieniają się w zależności od ekranu i jego zadań. Wyświetlając mapę, obrót służy do zmiany skali. Na innych ekranach służy do nawigowania listy. Znajdujące się po przeciwnych stronach kółka przyciski, posiadają funkcje określane przez komunikaty pojawiające się w górnych rogach wyświetlacza. Prawy przycisk powoduje włączenie menu wyboru ekranów. Służy również do pisania, nie ma tutaj znanych klawiatur. Alfabet przewijany jest za pomocą Rock ‘n Rollera.

Obudowa i wygląd

Obudowa tego modelu jest bardzo praktyczna i poręczna. Idealnie mieści się w dłoni, a przyciski umiejscowione są w taki sposób, że kciuk swobodnie do nich sięga. Sprawa inaczej wygląda z pokrywą baterii, która jest po prostu nieszczelna, co może spowodować zalanie elektronicznych elementów. Samą baterię chroni specjalna uszczelka pokrywająca jej wnękę. Dodatkowym wyposażeniem Colorado jest karabinek pozwalający zawiesić GPS na szlufce paska lub plecaku. Wiele użytkowników wskazuje jednak na niepraktyczność tego elementu, utrudniającą nawet przechowywanie w kieszeni. GPS turystyczny Garmin Colorado doskonale odbiera sygnał w trudnych warunkach, nawet gdy ten jest słaby. To jego niewątpliwa zaleta, podobnie jak te wymienione wyżej.

Dodaj komentarz