Porównanie Garmin Nuvi 250 i 250W – czy to dobra opcja dla niedowidzących?

Potrzeba większego i większego ekranu

Stosunkowo często zdarza się, że osoby, które mają nawet niewielkie problemy ze wzrokiem, poszukują zestawu do nawigacji z ekranem o większych rozmiarach, aby móc wyraźniej widzieć mapę. Chcą przy tym zminimalizować koszty, nie decydują się więc na sprzęt na przykład z 7-calowym ekranem. Zmieniają ekran 3,5’’ na 4,3’’. Czy takie powiększenie obrazu pomaga?

Potrzeba sprawdzenia

Porównałem ze sobą dwa najbardziej popularne na rynku modele samochodowych odbiorników GPS: Garmin Nuvi 250 i 250W. garmin nuvi

Różnią się tylko ekranem. Litera W to skrót od „Wide”. Model 250W ma zatem ekran szeroki, panoramiczny. Ekran Nuvi 250 ma 53 mm wysokości, a Nuvi 250W niewiele więcej, bo 55 mm. Szerokość wyświetlacza w 250-tce wynosi 70 mm. 250W mierzy 27 mm więcej. Przyjrzyjmy się, co w praktyce oznacza ta różnica.

Ekran główny jest taki sam w obu modelach: Nuvi 250 (strona lewa) i 250W (strona prawa). Model panoramiczny ma bardziej „rozświetlony” ekran, ale ikony i napisy mają taką samą wielkość, jak w zwykłej 250-tce. Więcej widać jednie na brzegach mapy, z jej bocznej strony, zazwyczaj nie są to jednak znaczące różnice. W środku ekranu, który jest najistotniejszy, nie dostrzega się najmniejszych zmian. Powyżej mapy wyświetlają się informacje, które jeżeli są długie, mogą zostać obcięte w przypadku korzystania z mniejszego ekranu. Podczas użytkowania nawigacji nie jest on jednak bardzo ważny, korzystamy przede wszystkim ze strzałek i komunikatów głosowych.

Wygoda użytkowania większego modelu

Nuvi 250W podczas przeglądania mapy wykorzystuje kilka dodatkowych centymetrów kwadratowych powierzchni ekranu. Przydatne jest to zwłaszcza dla kierunków wschód-zachód. Dostrzec też można, że ikonka pojazdu na większym ekranie mniej zaciemnia obraz, gdyż jest po prostu mniejsza niż w Nuvi 250. Osoby o słabszym wzroku mogą mieć jednak kłopoty z jej dostrzeżeniem. Paradoksalnie więc model z mniejszym ekranem może okazać się dla nich lepszy.

Dane, które podaje komputer podróży, są w obu przypadkach identyczne. Dzięki powiększeniu wolnego miejsca na ekranie w Nuvi250W, wskaźniki prędkości i dystansu wyświetlają się w postaci większych cyfr. Jest to niewątpliwie udogodnienie dla osób starszych.

W końcu wyraźna zmiana, czyli więcej ikonek naraz, które są widoczne na ekranie „Dokąd” w Nuvi 250W. Dzięki temu nie trzeba co prawda tak często, jak do tej pory przewijać ekranu strzałkami, ale nie pomaga to w niczym osobom ze słabym wzrokiem.

Ikony nie są większe, jest ich więcej

Na innych ekranach z dużą liczbą ikon wygląda to podobnie. Ikony nie zwiększyły swoich rozmiarów, ale widać ich więcej jednocześnie. Wyszukanie obiektu takiego, jak parking czy kino za pomocą Nuvi250W następuje po kliknięciu o jeden raz mniej. Ekran z informacjami o znajdujących się w pobliżu punktach (POI) z wybranej kategorii jest praktycznie identyczny dla obu modeli.

Klawiatura różni się minimalnie

Przyciski klawiatury ekranowej w modelu 250W są tylko nieznacznie szersze. Na podstawie powyższego porównania zauważyć można, że większy ekran może zapewniać łatwiejszą obsługę w poszczególnych sytuacjach (na przykład przy wyszukiwaniu POI). Nie można jednak stwierdzić, że odpowiada na potrzeby osób, starszych oraz tych, które mają problemy ze wzrokiem. Niezbędne jest dla nich powiększenie szczegółów tak, by mogli je zobaczyć. Istotny jest zatem rozmiar pojedynczego piksela, a ten w ekranach 4,3’’ jest nieco mniejszy niż w 3,5’’. Przy tej samej wysokości ekranu te pierwsze mają 272 poziome linie, drugie zaś 240 linii. Urządzenia 7-calowe posiadają większe piksele, są jednak droższe, a ich montaż w samochodzie, tak, by nie przeszkadzały, jest trudniejszy. Jeżeli jednak ekran 4,3-calowy jest dla kogoś wystarczająco czytelny, to będzie też dobrze widział mapę na 3,5-calowym.

Urządzenia o mniejszych rozmiarach też mają swoje zalety. GPS 3,5-calowy zajmuje mniej miejsca na przedniej szybie i łatwiej mieści się w kieszeni. Ekran o mniejszych gabarytach zużywa mniej energii, co jest istotne przy używaniu podświetlenia i baterii. Nie bez powodu mówi się, że małe jest piękne!

Dodaj komentarz