Do czego można wykorzystać lokalizator GPS?

Rodzaje modułów i komunikacji 

Lokalizator składa się z dwóch modułów. Pierwszy z nich – moduł GPS – odpowiedzialny jest za odbieranie sygnału z satelity i obliczanie pozycji. Drugi z nich – moduł nadawczy – odpowiedzialny jest za wysyłanie wyniku obliczenia do zdalnego odbiorcy. Moduł nadawczy to zwykle moduł GSM, który komunikuje się za pomocą SMSa lub transmisji danych poprzez GPRS. Minusem komunikacji SMSowej jest wysłanie jedynie jednorazowego komunikatu. W przypadku transmisji danych, jeśli istnieje stały dostęp do Internetu, obserwacja możliwa jest właściwie na bieżąco. Istnieje możliwość przekazania pozycji drogą radiową, ale tylko do odbiorników, które nie są zbytnio oddalone od miejsca wysyłania sygnału. W przeciwnym razie sygnał się zgubi i nie będzie możliwości przekazania danych. Brak kosztów oraz możliwość stałej komunikacji z odbiorcami podczas obserwacji to jednak główne zalety przemawiające za tym rozwiązaniem. Inna propozycja komunikacji, która wykorzystuje ponownie Internet to przekazywanie pozycji za pomocą dostępnej sieci Wi-Fi i Wi-Max.

Zastosowanie – obserwacja samochodów

Pierwsze masowe zastosowanie na dość szeroką skalę to obserwacja samochodów. Sprzęt o własnym zasilaniu powinien zostać zamontowany w konstrukcji pojazdu, tak aby złodzieje nie mogli go znaleźć. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość szybkiego odnalezienia skradzionego pojazdu. Minusem jest to, że system można niestety łatwo zagłuszyć lub wyekranować. Umieszczanie lokalizatorów w celu obserwacji samochodów może przydać się również właścicielom większych przedsiębiorstw. Po pierwsze zweryfikują oni ewentualne przejazdy niezwiązane ze sprawami służbowymi, które nie są akceptowalne w firmie. Po drugie dyspozytor zleceń może w szybki sposób ocenić, który z pracowników jest najbliżej np. miejsca awarii, dzięki czemu może z łatwością oddelegować go do takiego zadania. Lokalizatory przydadzą się również w wypożyczalniach samochodów., dzięki czemu klient nie musiałby przyjeżdżać po odbiór auta do siedziby firmy. Samochód mógłby czekać na niego w ustalonej lokalizacji, którą użytkownik mógłby odnaleźć za pomocą lokalizatora.

Zastosowanie – lokalizatory osobiste

Na rynku dostępne są lokalizatory osobiste, które mogą spełniać funkcję telefonów komórkowych. Takie moduły po pierwsze wskażą miejsce przebywania np. dziecka oraz mocno ograniczą ilość telefonów, a co za tym idzie – wysokość rachunku telefonicznego. Osobie, którą chcemy wyśledzić można podrzucić również np. tracklogger, który nie będzie zgłaszał co prawda zmian położenia na bieżąco, ale który zapisze przebytą trasę, którą po odebraniu urządzenia będzie można dokładnie przeanalizować. Lokalizator już nie w formie telefonu komórkowego może zostać przyczepiony do obroży psa lub obroży innego pupila. W ten sposób zwierzę jest stale pod kontrolą i nie ma ryzyka zgubienia. Lokalizatory osobiste sprawdzą się również w grupowej turystyce. Idealne do tego są palmtopy z system Windows Mobile – Tracky, który pokazuje pozycję użytkownika oraz innych uczestników wycieczki.

Zastosowanie – zawody paralotniowe

W zawodach paralotniowych organizowanych w Alpach wykorzystano w formie lokalizatorów nowoczesne telefony komórkowe wyposażone w GPS i otwarty system operacyjny. Korzystali z nich zawodnicy i sędziowie, co pozwalało na zdalne sędziowanie i sygnalizowanie przez uczestników kłopotliwych sytuacji, w których niezbędna była pomoc. Obserwatorzy wydarzenia mieli również stały dostęp do aktualnej sytuacji w powietrzu.

Dodaj komentarz